Zpět
Stillen_schoenes_Baby_2134034.2e16d0ba.fill-741x347-c100

Superpotravina: mateřské mléko

Mateřské mléko obsahuje mnoho protilátek a dalších důležitých složek, které chrání vaše dítě před nemocemi. V prvních dnech života miminka obsahuje mléko obzvlášť velké množství protilátek, které vystýlají střevní stěnu miminka a chrání ho před infekcemi, stabilizují krevní cukr a mnoho dalšího – tzv. kolostrum. Žluté, viskózní a lehce stravitelné mléko.

Jak dítě roste, mateřské mléko se přizpůsobuje měnícím se potřebám dítěte a neustále mění své složení. V závislosti na věku dítěte, denní době a jídle. Složení se mění i během kojení: ze začátku je mléko spíše vodnaté a zažene žízeň vašeho miminka, pak obsahuje mnohem více tuku a je bílé až krémové barvy, aby zahnalo hlad.

Mateřské mléko obsahuje všechny sacharidy, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály a stopové prvky potřebné pro optimální růst dítěte.

Kojení má mnoho výhod – pro miminko i maminku

Kojení snižuje u kojenců riziko vzniku zánětů středního ucha, infekcí dýchacích cest, infekci střev, a cukrovky v kojeneckém věku. Pokud je dítě prvních 6 měsíců výhradně kojeno, lze riziko alergií snížit až o 50 %. Kojené děti mají oproti dospělým také nižší riziko nadváhy a rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky.

Hormony, produkované při kojení, podporují návrat vaší dělohy do normální velikosti a chrání tak před ztrátou krve, anémií a snižují riziko děložní infekce po porodu. Studie také ukázaly, že kojení snižuje výskyt rakoviny prsu, dělohy a vaječníků a snižuje riziko infarktu.

Mateřské mléko je zdravé, praktické, kdykoliv dostupné, vždy ve správné teplotě, lehce stravitelné, nic nestojí a splňuje všechny hygienické požadavky. Kojení je také dobré pro životní prostředí, protože nevytváří odpad.