Nejčastější problémy s kojením
Téměř každá maminka může své dítě kojit. Ale nejistota, nesprávné informace nebo strach mohou někdy způsobit, že novopečené maminky pochybují o své vlastní schopnosti kojit. Během těhotenství si mnoho maminek plně neuvědomuje, že kojení začíná ihned po porodu, a že je to dovednost, kterou je také potřeba naučit.
V této sekci vám chceme dodat sebevědomí a pomoci vám překonat potenciální problémy. Pokud máte problémy s kojením nebo si s kojením nejste jisti, neváhejte požádat o pomoc odborníka. Mnoho nemocnic zaměstnává speciálně vyškolené laktační poradkyně, které vám rády pomohou i po návratu domů.
Nedostatek mléka
Mnoho maminek se zbytečně obává, že nebudou produkovat dostatek mléka pro miminko. Přibývání na váze miminka, obsah plen a sací chování jsou některé z příznaků, které dokazují, že se tvoří dostatek mléka.
Hmotnostní přírůstek za týden by měl být:
- 0 až 2 měsíce: asi 170 až 330 gramů
- 2 až 4 měsíce: asi 110 až 220 gramů
Do 10 dnů po porodu dítě znovu získá svou porodní váhu.
V prvních 4 až 6 týdnech dítě spotřenuje nejméně tři plenky každých 24 hodin; později mohou mít kojené děti několikadenní pauzy. Miminko by také mělo mít každých 24 hodin 5 až 6 počůraných plen a moč by měla mít světlou barvu.
Během kojení si dítě vezme bradavku a velkou část dvorce do úst. Když mléko začne téct, rytmus sání se zpomalí a zvuky polykání jsou zřetelně slyšet. Po kojení jsou ústa dítěte vlhká a vaše prsa jsou měkčí.
Je také zcela normální, že se vaše prsa po několika týdnech mezi kojením přestanou cítit plná. To nemá nic společného s množstvím produkovaného mléka, protože mléko se tvoří až ve chvíli, kdy dítě skutečně saje.
Někdy se stane, že se vám pár dní tvoří menší množství mléka, možná proto, že jste velmi unavení nebo dítě má růstový spurt.
Zvýšená tvorba mléka
Množství mléka můžete zvýšit
- častějším kojením (kadždé dvě hodiny s delší noční přesstávkou)
- častější změnou polohy
- delším kotnaktem s pokožkou dítěte
- dostatkem odpočinku
- s pomocí u domacích prací
- vyváženou a pestrou stravou
- podporou blízkého okolí
Množství mléka můžete také zvýšit občasným odsáváním (asi 5 minut) po kojení, abyste stimulovali tvorbu mléka. Není důležité, kolik mateřského mléka je poté v lahvičce.
Pokud vaše dítě nepřibírá dostatečně na váze, měli byste co nejdříve kontaktovat zdravotníka, aby mohl zkontrolovat jeho stav.
Nalití a zánět prsu
Během období kojení, ale zejména v prvních týdnech doma, mohou vaše prsa po kojení ztvrdnout a bolet. Máte pocit, jako byste měli chřipku (únava, bolesti končetin, bolest hlavy). Tyto příznaky naznačují nalití (přeplnění).
Pokud k tomu dojde, doporučujeme co nejrychleji jednat a provést následující:
- Před kojením si dejte na prso asi 10 minut teplý vlhký obklad, aby mléko lépe teklo.
- Umístěte své dítě ke krmení tak, aby jeho brada směřovala k bulce.
- Při kojení bulku jemně masírujte.
- Pokud je prso po kojení stále tvrdé, použijte jemnou odsávačku (např. Ardo Calypso) a ztvrdlá místa zároveň masírujte.
- Po kojení nebo odsávání chlaďte prsa asi 20 minut pomocí studeného obkladu.
- Dbejte na dostatek odpočinku. Nejlépe uděláte, když půjdete s dítětem do postele. Pijte hodně tekutin.
Pokud příznaky neustoupí do několika hodin nebo pokud se u vás objeví horečka, kontaktujte lékaře, laktační poradkyni nebo porodní asistentku, protože existuje riziko zánětu prsu. Již se nepovažuje za nutné odstavovat dítě, pokud máte zánět prsu nebo užíváte antibiotika.
Bolavé bradavky
Je normální, že vaše bradavky jsou citlivé první 3 až 4 dny po porodu. Pokud příznaky přetrvávají déle nebo pokud jsou vaše bradavky bolestivé, popraskané nebo krvácející, je to obvykle proto, že se dítě nepřisaje správně. Možná, že dítě bere pouze bradavku do úst, nebo neotevírá ústa dostatečně široce, nebo má vtažené rty, nebo se možná na začátku krmení předkláníte atd.
Ve vzácných případech mohou být bolavé bradavky důsledkem problémů se sáním, afty (plísňová infekce vytvářející bílé skvrny v ústech dítěte) nebo vázání jazyka (při kterém je pásek spojující jazyk se dnem úst příliš krátký).
Bradavky jsou intenzivně bolestivé. Měli byste proto co nejrychleji vyhledat radu odborníka na kojení.
Pomoci může následující:
- Pokuste se zjistit, co je špatně, např. ujistěte se, že se vaše dítě správně přisává.
- Přiložte dítě nejprve k méně bolestivému prsu.
- Časté krátké krmení je pro vás jednodušší než dlouhé přestávky.
- Kojte v různých polohách.
- Použijte lanolinový krém např. Ardo Care Lanolin. Lanolin napomáhá hojení.
- Aplikujte chladivé, zklidňující a zvlhčující obklady, např. Ardo Care Compresses
- Dejte si pauzu od kojení a použijte odsávačku. ”Senzitivní program" odsávačky Ardo Carum byl vyvinut pro odsávání s bolavými bradavkami. Začíná počátečním podtlakem, který není téměř cítit, a nízkou rychlostí, kterou lze upravovat podle pocitů, které maminka zažívá.
Slabé a ospalé dítě
Některá miminka jsou příliš slabá na to, aby správně sála a během kojení usnula. Pro tyto děti je důležité, aby dostávaly velké množství mateřského mléka bez velké námahy. Během kojení může být užitečné odsávat současně z druhého prsu, aby mléko lépe odtékalo. Případně krmte dítě tak, že leží na vašem břiše s dostatečným kontaktem s pokožkou. Často je užitečné nakapat trochu odsátého mateřského mléka do koutku úst dítěte injekční stříkačkou, aby se povzbudilo k pití.
Další možností je stimulovat dítě k aktivnímu sání. Můžete to udělat následovně:
- Začněte krmit dítě pomocí fotbalové polohy. Dobře jí podepřete záda. Ujistěte se, že se chodidla dítěte mohou dotýkat povrchu a dejte mu něco, co by mohla uchopit rukama, např. váš prst.
- Po celou dobu kojení si podpírejte prsa.
- Na začátku, a jakmile budou zvuky při polykání méně časté, proveďte masáž prsou. To zahrnuje přidržení prsu u hrudníku a jemné a bezbolestné stlačování ukazováčkem a palcem, aby vyteklo více mléka.
Zmatené miminko
Sání u prsu se zásadně liší od sání z umělého savičky, což může u některých miminek vést ke zmatenému sacímu chování. Po přisátí umělého dudlíku nebo dudlíku tyto děti již nemohou sát z prsu nebo nemohou sát tak silně.
Čím je dítě mladší, tím větší je riziko, že nebude moci znovu změnit své sací chování. To je důvod, proč některé nemocnice raději nepoužívají láhve pro dokrmování, pokud to není nezbytně nutné, často používají speciální nádoby, např. Easy Cup jako alternativa v případě potřeby.