Zpět
blog_header_stillen in den ersten tagen.jpg

Kojení v prvních dnech po porodu

Prvních pár hodin po porodu je velmi důležitých pro začátek vašeho kojení, protože v tomto období jsou obzvláště výrazné reflexy hledací a sání. Kojící vztah nejlépe začíná, když je dítě po porodu položeno nahé na břicho maminky a zůstane tam, dokud nebude sát prso. Někdy se miminka dokonce sama k prsu posouvají a berou si ho, aniž by jim někdo pomáhal.

Některá miminka sají silně hned od začátku, jiná začínají opatrněji a mohou bradavku jen olizovat.

Dokonce i bezprostředně po porodu císařským řezem vám nebo vašemu partnerovi mnoho nemocnic poskytne příležitost držet vaše dítě na nahém těle, abyste ho láskyplně přivítali.

Pokud to není možné, můžete to udělat kdykoli později. Položte své nahé dítě přímo na nahé prso (klokaní péče) na několik hodin. To podporuje tvorbu mléka.

První mléko – kolostrum

Během prvních několika dnů po narození dítěte produkujete kolostrum (první mléko).

Jedná se o husté nažloutlé mléko, které je snadno stravitelné. Je bohaté na imunitní látky (známé jako protilátky nebo imunoglobuliny). Ty lemují stěny střeva dítěte a chrání ho před infekcemi.


První zralé mateřské mléko


Mléko přichází postupně mezi 2. a 4. dnem po porodu (někdy také 6. nebo 7. den, u žen s předčasně narozenými dětmi až 10. až 14. den), což znamená přechod z mleziva na zralé mateřské mléko. Prsa se zahřejí, zvětší a naplní. Množství mléka se zvyšuje. Tento proces je často doprovázen otokem žláz, což způsobuje, že prsa jsou tvrdá a bolestivá. Otokům mléčných žláz lze předejít častým kojením již od narození a krátkými, jemnými masážemi prsou. Pokud i přes to stále pociťujete bolest, když se tvoří mléko, jsou zde některé další metody, které mohou pomoci a usnadnit vašemu dítěti přisátí:

  • Pravidelně vyprazdňujte každý prs tím, že budete dítě k prsu často přikládat nebo odsáváním, např. s elektrickou odsávačkou Ardo Alyssa.
  • Krátké odsávání před kojením může uvolnit napětí, takže se dítě může snáze přisát.
  • Pokud je areolární oblast velmi oteklá, může pomoci změkčení metoda zpětného tlaku na prso; to zahrnuje jemné zatlačení oblasti bradavek dovnitř směrem k žebrům konečky prstů (metoda zpětného tlaku).
  • Užitečné může být i přikládání studených obkladů po kojení.