Zpět
Solardo Blog.png

Laserová terapie bradavek: Jak to funguje?

Bolest při kojení

Bolavé bradavky způsobují intenzivní bolest. Každý, kdo to nikdy nezažil, si to může představit takto: bolest při kojení má pocit, jako by do vás píchali špendlíky.

Citlivé bradavky v prvních dnech po porodu jsou normální a jsou většinou způsobeny nesprávným přisáváním. Kojení se totiž musíte nejprve vy i vaše miminko naučit a nacvičit. Proto co nejdříve vyhledejte pomoc odborníka.

Přičiny a možnost nápravy

Je důležité, abyste zjistili příčiny bolesti. Je dítě správně přisáté? Zkoušeli jste různé polohy kojení? Podívala se porodní asistentka do úst vašeho dítěte (retní uzdička, uzdička jazyka nebo jiné anatomické zvláštnosti) nebo došlo k potížím s přisáváním nebo k infekci?

Pomoci mohou následující opatření:

  • Přiložte dítě k prsu, které je méně bolestivé.
  • Časté a kratší krmení je šetrnější než dlouhé přestávky.
  • Vyberte si různé polohy kojení.
  • Krém na bradavky, např. Ardo Care Lanolin nebo veganská alternativa Ardo Care Balm.
  • Udělejte si pauzu od kojení a začněte odsávat, například s Ardo Alyssa Double se sotva znatelnou vstupní rychlostí a sílou sání, které lze velmi jemně upravit podle vašich pocitů.
  • Nízkoúrovňová laserová terapie

Vliv laseru na bolest při kojení

Stále více porodních asistentek nabízí nízkoúrovňovou laserovou terapii, když ženy trpí bolestmi při kojení. Jedná se o vysokoenergetické laserové světlo s regulačním účinkem, které aktivuje látkovou výměnu v buňkách, tlumí záněty, snižuje riziko infekce, podporuje krevní oběh, urychluje hojení ran a působí proti bolesti. Při ošetření nedochází k generování tepla a tedy k destrukci tkáně – to znamená, že terapie je zcela bez vedlejších účinků a bezbolestná.


Kromě bolavých a popraskaných bradavek lze laserem ošetřit také perineální oblast, jizvu po císařském řezu nebo plenkovou vyrážku či hojení pupíku u miminek.

Rychlý a trvalý výsledek

Ve většině případů bolest po prvním ošetření laserovou terapií ustoupí a rána se začne hojit. A jakmile se ošetřená oblast zahojí, obvykle nedochází k recidivě.

Ošetření trvá jen pár minut a aplikuje se maximálně čtyřikrát.

Nízkoúrovňová laseroterapie je tedy všestranným pomocníkem pro období po porodu - zjistěte více u své porodní asistentky.