Zpět
milk_supply.png

Málo mléka? Co můžete udělat lépe?

Novopečené maminky se často obávají, zda budou mít dostatek mateřského mléka. Pokud je miminko zdravé a dobře roste, je pravděpodobně vše v pořádku.Pokud je miminko zdravé a dobře roste, je pravděpodobně vše v pořádku. Pokud své dítě kojíte na požádání, přirozeně se vám vytvoří správné množství mléka.

Vaše dítě někdy nemusí být spokojené, protože má růstový spurt. To se často děje mezi 8. a 10. dnem, v 5.–6. týdnu a mezi 3. a 4. měsícem věku. Dítě se pak dožaduje prsu častěji, což přirozeně zvyšuje tvorbu mléka. Tento jev se nazývá shlukové krmení.

Pokud je vaše miminko po kojení spokojené, má měkkou a nažloutlou stolici, má mokrou plenu cca 6x denně (v prvních 4 až 6 týdnech mají stolici minimálně 3x) a zdají se být šťastné a spokojené, je není nutné podávat kojeneckou výživu (což by také znamenalo, že by se vám snížil objem mateřského mléka).

Tipy, jak zvýšit množství mléka:
 • Přikládejte své dítě k prsu častěji: po 24 hodinách častějšího krmení se vaše tvorba mléka obvykle přizpůsobí zvýšené potřebě.
 • Často měňte polohy: Nechte své dítě pít z obou stran při každém jídle. Aby se obě prsa co nejvíce vyprázdnila, během kojení několikrát vyměňte strany.
 • Delší doba kontaktu s pokožkou: Stimuluje uvolňování hormonů prolaktinu a oxytocinu, což podporuje tvorbu mléka.
 • Dbejte sama o sebe: Ujistěte se, že jíte vyváženou a přiměřenou stravu, hodně pijte a hodně odpočívejte.
 • Odsávání po kojení: k úplnému vyprázdnění prsů, které pak produkují více mléka.
 • Masáž prsou před a během odsávání
 • Časté odsávání přes hodinu času (Power Pumping)

Power Pumping

Funkce Power Pumping napodobuje shlukové krmení pomocí odsávačky mateřského mléka pro zvýšení produkce mléka. Tato metoda vám může pomoci v následujících situacích:

 • Pokud vaše dítě má růstový spurt
 • Pokud jste odděleni od svého dítěte váš objem mateřského mléka je menší kvůli stresu
 • Pokles objemu mateřského mléka u premenstruačních žen
 • Pokud je vaše dítě nedonošené a stále nemůžete kojit, je dítě příliš slabé na sání a je od vás odděleno. Tato metoda vám pomůže udržet tvrobu mléka.

Pokud normálně kojíte a chtěli byste rychle zvýšit produkci mléka, můžete také použít Power Pumping.

Power Pumping s odsávačkou mateřského mléka – jak to funguje?

Ardo Alyssa je první odsávačka mateřského mléka na světě s automatickým programem odsávání. Program je předdefinovaný jako jednohodinové odsávání, které se skládá z:

20 minut odsávání, 10 minut pauza, 10 minut odsávání, 10 minut pauza, 10 minut odsávání

Ardo_Alyssa_Double_B2C_Power_Pumping_700x700.png

Krátké přestávky mezi odsáváním a každou další stimulací zvyšují hladinu prolaktinu (hormonu odpovědného za produkci mléka), což podporuje tvorbu mléka.

Zatímco délka fáze odsávání a pauzy je pro odsávačku Alyssu předdefionávna, nastavení rychlostí a síly sání lze kdykoli upravit tak, aby vyhovovaly vašim osobním potřebám.

Pokud si nejste jistá, zda byste měli používat Power Pumping jednou nebo vícekrát denně, je nejlepší kontaktovat svou porodní asistentku nebo laktační poradkyni. Nejlépe vám poradí, jaký rytmus je pro vaši situaci nejvhodnější.

Některé maminky jsou schopny velmi rychle zvýšit objem mléka pomocí Power Pumping, jiným to může trvat až dva týdny, než zaznamenají změnu. Důležité je, abyste pro sebe našli tu správnou cestu.