Zpět
blog_header_stillen.jpg

Úspěšné kojení

Známky hladu u miminka

Každé novorozené dítě je samostatný jedinec s vlastním rytmem spánku a bdění. Liší se také to, kdy se děti krmí a jak dlouho. Pokud se svým dítětem trávíte hodně času, brzy poznáte a naučíte se rozumět jeho řeči těla. Můžete sledovat první známky hladu a kojit své miminko podle jeho potřeb.

  • Olizování rtů
  • Mlaskání
  • Sací a hledací pohyby
  • Sání prstů / ruky
  • Vyplazování jazyka
  • Neklid
  • Pláč je pozdní znamení; přisání bývá pak těžší
Přisátí miminka

Své dítě můžete umístit do různých poloh pro kojení. Můžete nechat miminko, aby si prso samo našlo (intuitivní kojení), nebo mu s přisátím aktivně pomáhat. Intuitivní přístup využívá přirozené reflexy dítěte. Přesune se k prsu a přisaje se.

Intuitivní kojení / krmení na bříšku
Sedíte nebo ležíte napůl vzpřímeně s horní částí těla pohodlně podloženou polštáři. Dítě leží na břiše na vašem nahém prsu.

Počkejte a uvidíte, co udělá. Pokud má hlad, začne prso hledat a po několika pokusech se sama přisaje. Dejte miminku čas, možná pomůže trochu ji posunout.

Aktivní přisátí dítěte

Pokud má vaše dítě potíže s přijímáním prsu, může být užitečné aktivně mu pomoci se přisát.

Držení prsou:

halten der brust.jpg

Držte prso volnou rukou tak, aby byly čtyři prsty pod ním a dobře ho podpíraly. Umístěte palec nad dvorec.

Pokud je prso velmi plné a vaše dítě má potíže s tím, aby se mu do úst vešlo dostatečné velká část prsu, může být užitečné posouvat kůži mírně dopředu. Díky tomu je dvorec pružnější a umožňuje dítěti snadněji se přisát.

Přisátí miminka

baby anlegen.jpg

Umístěte své dítě tak, aby vaše bradavka směřovala k jejímu nosu. Její hlava je mírně nakloněna dozadu. Její brada a spodní ret se dotýkají vašich prsou.

Vaše bradavka se dotýká jejího horního rtu. To způsobí, že dítě široce otevře ústa.

Když má ústa dokořán, přiveďte dítě rychle a jemně k prsu. Bradavka a většina dvorce by měla být v ústech dítěte. Její horní a spodní rty jsou vysunuty a její brada a špička jejího nosu se dotýkají vašeho prsu.

Pokud cítíte intenzivní bolest na začátku krmení, znamená to, že vaše dítě není v ideální poloze. Uvolněte ji prstem od prsu a začněte znovu.

Jemné odstavení od prsu

Než odstavíte své dítě z prsu, musíte překovat podtlak. Můžete to udělat jemným zatlačením jednoho prstu mezi prso a koutek úst dítěte. Pokud má dítě dost, obvykle prs samo uvolní.

Doba trvání kojení

Jak dlouho trvá krmení závisí na věku a temperamentu vašeho dítěte. Může se lišit od několika minut až po 20 minut z jedonoho prsu. Nabídněte miminku obě prsa. Pokud má po jednom prsu dost, začněte další kojení tím, že jí dáte druhé. Zapamatujte si zvuky při polykání, které vaše dítě vydává, a intenzitu, s jakou saje. Krátké rychlé pohyby na začátku nastartují tok mléka a pomalejší, intenzivnější sání s polykáním naznačuje, že vaše dítě dostává mateřské mléko. Když jsou děti ve věku 2 až 4 měsíců, sají efektivněji a jednotlivá krmení se zkracují.

Rytmus kojení

Rytmus kojení se neustále mění, jak se dítě vyvíjí, někdy chce být krmena častěji a někdy méně často.

Je normální, že vaše dítě chce být krmeno 8 až 12krát během 24 hodin od prvního dne. V prvních týdnech života to znamená kojení i v noci. V tomto období existují fáze, zejména během večera, kdy chce vaše dítě dostávat krmení každou hodinu (shlukové krmení). To je naprosto normální. Rytmus krmení se také zrychluje během růstových skoků. Po několika dnech se vaše prsa a jejich přísun mléka přizpůsobí miminku.